Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie LFC Nova B

30. 11. 2005

Prapočátky Letenského Fotbalového Clubu Nova sahají někam do roku 1976, kdy se začala parta spolužáků ze III.B SPŠS Betlémské, mezi nimiž byli i Honza Uhlíř, Jarda Novák a Pavel Čihák scházet k víceméně pravidelným „matchům" na Letenské pláni. Postupně se kádr měnil (většina původních spolužáků přestala chodit a místo nich se naopak objevovali kamarádi vytrvavších i nahodilí příchozí na letenský fotbálek.

Klub byl oficiálně založen v září ´82 a v témže měsíci přihlášen do tzv. Hanspaulské ligy. Vzhledem k tomu, že podzimní sezóna ´82 již probíhala, byl tým LFC Nova zařazen do soutěže až od jarní sezóny ´83.

První oficiální zápas odehrála Nova v rámci turnaje Přírodovědecké fakulty ještě pod hlavičkou Strojní fakulty (v té době „alma máter“ 4 hráčů) a názvem Roboti. Nova porazila mediky Břitvy 6:4. Zajímavostí je, že tento turnaj spolupořádal a první zápas Novy pískal Tomáš Mládek, současný brankář LFC Nova B.

Do konce roku ´82 stihla Nova ještě neúspěšně odehrát finále tohoto turnaje a dva zápasy Zimního turnaje Hanspaulské ligy, kam se rovněž přihlásila.

Hanspaulskou ligovou pouť začala Nova v 6. lize (tehdy nejnižší) oslabená o vojáky základní služby Honzu Uhlíře, Petra Kožicha a Davida Seemanna. Naopak kádr postupně doplnili D. Endl, J. Lulák a I. Zajíc. Konečné sedmé místo (z osmi) bylo ovšem velkým zklamáním… Paradoxně větších úspěchů Nova zpočátku dosahovala v soutěži pořádané pod hlavičkou SSM (jak jinak tenkrát…) Prahy 1, kam se přihlásila současně s Hanspaulkou. Tato soutěž se hrála dvoukolovým systémem a po první části Nova překvapivě vedla. Nakonec nasazenou laťku neudržela a skončila sedmá z 12 účastníků.

Nova hrála první čtyři sezóny 6. ligu, pak postoupila z třetího místa do 5. ligy, kde strávila další tři sezony (postup z 2. místa) a následně ve 4. lize dvě sezony. Odtud postoupila z 1. místa (a zahrála si Pohár mistrů lig) do 3. ligy, kde strávila dlouhých 18 sezón, po kterých postoupila do 2. ligy, ve které úspěšně válčila několik sezón (přičemž v jedné dokonce atakovala první, postupové místo do 1. ligy Hanspaulky!!!).

Postupně (již od roku 1985) však začalo docházet k dělení početného kádru LFC Nova (cca 15 hráčů).

V současné době hraje „áčko“ LFC Nova ve 3. lize se zcela obměněným a omlazeným kádrem, zatímco původní kádr „áčka“ postupně vykrystalizoval do týmu Hanspaulské veteránské ligy, kde působí pod jinou hlavičkou (Casino Tivoli) doposud, resp. současného „béčka“ LFC Nova, hrajícího v současné době 8. ligu Hanspaulky.

Zrod současného „béčka“ je datován do počátku 90. let minulého století, kdy po drobných neshodách se zbytkem týmu došlo k definitivnímu rozdělení a oficiálnímu přihlášení LFC Nova B do soutěží Hanspaulské ligy, a to od podzimní sezóny ´94. Situaci trochu zdramatizovali čtyři z předpokládaných členů nově se rodícího týmu (Halbrštat, Hazuka, Zelenka a Suchopár), kteří se na poslední chvíli „dezertovali“ a spoluzaložili konkurenční tým AC Parta … Situaci se naštěstí podařilo vyřešit rychlým doplněním týmu o Jónu Klatovce, po delší době navrátivšího se Dana Endla a jeho kamarády bratry Konigsbauerovy.

Od podzimní sezóny ´94 tak LFC Nova B působí oficiálně v soutěžích Hanspaulské ligy (prozatím v 7. nebo 8. lize) s kádrem, ve kterém zkušené matadory a spoluzakladatele LFC Nova postupně doplňují nové, mladší tváře (od podzimní sezóny ´94 se do současnosti v dresu „béčka“ objevilo postupně cca 30 registrovaných hráčů).

Největší úspěchy:

LFC Nova A:

Vítězství ve 3. lize Hanspaulky a postup do 2. Ligy (zde bylo nejlepším umístěním 3. místo), 5x vítězství na turnaji Plešivec, 2x vítězství na turnaji v Pardubicích

LFC Nova B:

Semifinále turnaje na Plešivci 2002 (4. z 24 účastníků), 3. místo v 7. lize Hanspaulky (P‘ 95), 3. místo v 8. lize ( P ’98), 3. místo v 8. lize (P‘ 02) s 18 body (vždy postup do 7. ligy)

Kádr (chronologicky):

Nova (A, B): Uhlíř Honza st., Novák Jarda, Kožich Petr, Čihák Pavel, Mašek Pepa, Macura Jirka, Hlybín Dan, Havlátko Jaroslav, Seemann David, Vráblík Tomáš, Endl Dan, Lulák Jarda, Zajíc Ivan, Muck Robert, Ryneš Ota, Kunzel Roman, Hartl Olda, Pertželka Miroslav, Krabec , Jakoubek Jirka, Vácha Tomáš, Halbrštat Petr, Landa „Kapsík“ Jirka, Hazuka Petr, Hradec Martin, Bálint Jarda, Zelenka Vláďa, Suchopár Pavel, Braný Jirka, Mládek Tomáš, Škvařil Petr, Novák Libor, Kvajsar Milan, Čáp Petr, Theimer Rosťa („Čenda“), Klatovec Jóna, Štěpaník Pavel, Svoboda Tomáš, Musil Vláďa, Uhlíř Jan ml., Dvořák „Kozel“ Martin, Šulc Martin, Žák Venca, Rajský Pavel st., Rajský Pavel ml., Faksa Tonda, Frantl Jan, Kroj „Čert“ Honza, Koudelka „George“ Jiří, Urban Martin, Urban Tomáš, Anev Vladimír (pozn.: případní další hráči LFC Nova A z posledních cca 7 let nejsou zjištěni…)

Nejlepší střelci:

V celkové historii LFC Nova dominuje střeleckým tabulkám Jirka „Kapsík“ Landa (byť v současnosti obléká druholigový dres Baltimory). Za ním jsou Pepa „Pták“ Mašek, Jirka Macura, Roman Kunzel a Jarda Bálint. Čtyřicet branek za A-tým Novy (6.-2. liga) nastřílel i současný šéf „béčka“ Honza Uhlíř st.

V případě LFC Nova B je historicky nejlepším „snajperem“ zcela jasně Vláďa Musil (přes sto zásahů do černého jen v 7.a 8. ligách Hanspaulky), za ním jsou s odstupem Jirka Braný, Pavel Rajský st. i ml. (ten má patrně nejlepší průměr vstřelených branek na zápas), Tonda Faksa, Honza Uhlíř ml., Tomáš Svoboda a začíná je dohánět i Honza „Čert“ Kroj.